Każdego dnia posiadacze telefonów komórkowych wysyłają masę sms, czyli krótkich wiadomości tekstowych. Wiele osób nie posiada żadnych ograniczeń oraz zahamowań związanych z treścią wiadomości. Uważam, że powinno się zagłębić w temat dotyczący tego, co należy pisać przez sms, a czego absolutnie nie powinno się umieszczać w jego treści.
Spis treści
Podstawowa zasada pisania SMS
Za pomocą sms-ów można wyrażać swoje uczucia, składać życzenia itp. Należy jednak się zastanowić nad tym, czy w niektórych sytuacjach, aby na pewno można korzystać z wysyłania krótkich wiadomości? Według zasad savoir-vivre niektóre czynności wymagają spotkania się twarzą w twarz z drugą osobą Podczas pisania sms-ów niepożądane jest używanie wykrzykników oraz wielkich liter, ponieważ rozmówca może odebrać to, jako KRZYK.
Życzenia sms i kondolencje
Kolejnym ważnym aspektem jest to, że dany rozmówca nie jest wstanie poprzez sms określić dokładnie naszych emocji. Osobiście uważam, że wysyłanie życzeń poprzez sms jest niczym złym. Wiele osób korzysta z gotowych szablonów, ja jednak jestem za tym, aby samemu wymyślić życzenia, które wpłyną na samopoczucie jubilata/ solenizanta. Podczas wysyłania wiadomości trzeba mieć także na uwadze rozmówcę. Wiele osób zastanawia się, czy można wysyłać kondolencje przez sms? Zdania na ten temat są podzielone, ale dużo osób uważa, że to nietakt. Kondolencje powinno się składać osobiście okazując w ten sposób szacunek drugiej osobie.
Pod uwagę należy wziąć też fakt, że wiele ludzi nie potrafi zachować się w zaistniałej sytuacji (nie wie, co ma powiedzieć), dlatego decydują się na wysłanie wiadomości. Moim zdaniem nie jest to żadne wytłumaczenie. To samo dotyczy także życzeń ślubnych. Dobrą alternatywą jest wysłanie kartki, ale nie sms. Jeżeli nie ma możliwości spotkania się z młodą parą lepiej jest wykonać połączenie niż wysłać wiadomość.
Do kogo i kiedy?
O ile wypada wysyłać sms do kogoś z rodziny, znajomych to uważam, że nie powinno się wysyłać sms do nauczycieli, lekarzy itp. (chyba, że sami zaproponowali taką formę kontaktu). Ważne są także godziny wysyłania wiadomości. Przyjęło się, aby z bliskimi znajomymi rozmawiać (poprzez sms) do godz. 22. Jednakże z własnego doświadczenia wiem, że godz. sms-owania znacznie się czasami wydłużają.
Sms jako podryw?
Ostatnią kwestią, jaką chcę poruszyć jest dylemat kobiet odnośnie pisania sms do chłopaka, który się podoba. Zarówno ja, jak i rzesza innych osób jednogłośnie uważamy, że nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie, niektórzy mężczyźni wstydzą się okazywania uczuć i zrobienia pierwszego kroku. Taka inicjatywa ze strony pań sprawi, iż będą zadowoleni. Na sam koniec pragnę dodać, że wysyłanie wiadomości w obecności innych osób np. podczas spotkania towarzyskiego jest rzeczą niedopuszczalną. Znajomi mogą odebrać to jako zniewagę.
A może Wam drodzy czytelnicy przytrafiła się jakaś niezręczna sytuacja z wysłaniem sms’a? Pochwalcie się w komentarzach.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.