Jest wiele sytuacji, w których wysłanie SMS-a zamiast dzwonienia jest niestosowne. W niektórych przypadkach może postawić naszą osobę w bardzo niekorzystnym świetle. Przedstawiamy więc kilka z nich, by uniknąć wpadki. Czy wypada napisać i wysłać SMS? Za chwilę się dowiesz.
Spis treści
Kiedy dzwonić
Gdy mamy coś ważnego do powiedzenia drugiej osobie, wypada do niej zadzwonić. Chodzi tu zarówno o sprawy służbowe, rodzinne jak i osobiste.
Czy wypada wysłać SMS do szefa? Nie!
Zdarzają się sytuacje, w których musimy wykonać telefon do szefa, by poinformować, że bierzemy urlop na żądanie bądź będziemy na zwolnieniu lekarskim. Niestety, niektóre osoby nie zdają sobie sprawy że zwykły SMS wskazuje na brak powagi i profesjonalizmu z ich strony. Nawet jeśli przełożony nie skomentuje takiej wpadki, to na pewno ją zapamięta. To samo tyczy się wysyłania SMS do lekarza.
Czy wypada zerwać z dziewczyną/chłopakiem przez SMS? Nie!
Związki to skomplikowany temat jednak jest kilka niepisanych zasad, jak choćby takich, że zerwanie przez SMS jest przejawem tchórzostwa i zlekceważenia drugiej osoby. Każdy, kto ma choć trochę honoru, powie te przykre słowa w cztery oczy.
Kondolencje w SMS? To zły pomysł…
Składanie kondolencji to przykry obowiązek, dlatego w tym przypadku trzeba być delikatnym. Osobie, która straciła kogoś bliskiego wsparcie słowami otuchy może choć trochę pomóc w ukojeniu bólu – dlatego warto do niej zadzwonić. Najlepiej co prawda pofatygować się osobiście, ale jeśli nie możemy, wtedy wypada zadzwonić. Warto jednak pamiętać, żeby nie dzwonić non stop, jeśli ktoś nie odbiera połączenia.
Życzenia w SMS
W przypadku życzeń wysłanych przez SMS zdania są podzielone – młodsze pokolenie, które od dzieciństwa ma kontakt z telefonami komórkowymi nie widzi w tym nic złego. W okresie świątecznym każdy z nas otrzymuje po kilka wiadomości tekstowych z gotowymi wierszykami i rymowankami. Gdy jednak zamierzamy wysłać życzenia do bliskiej osoby, na pewno lepszym rozwiązaniem będzie osobisty telefon lub kartka z życzeniami. Jeśli koniecznie chcemy wysyłać SMS, dobrze przygotować coś swojego a nie powielane setki razy teksty.
Kiedy pisać SMS?
SMS świetnie sprawdzają się jako „luźna” forma komunikacji, gdy chcemy na przykład pożartować z przyjacielem. SMS może jednak służyć do komunikowania się z innymi, gdy jesteśmy w przychodni, banku czy autobusie. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że głośne rozmowy przeszkadzają innym ludziom. Nie każdy współpasażer chce słuchać głośnych wywodów o wczorajszym meczu, imprezie czy problemach osobistych. Dlatego jeśli jesteśmy w miejscu publicznym wśród innych ludzi, SMS jest najlepszą formą komunikacji.
Kiedy nie dzwonić i nie pisać
Nie wolno zapominać, że w niektórych miejscach samo korzystanie z telefonu jest już niestosowne np. w czasie kinowego seansu, pogrzebu, spotkania służbowego, czy wyjścia do knajpy ze znajomymi. Wtedy najlepiej wyciszyć nasze urządzenie, jeśli nie chcemy go wyłączać i reagować jedynie w naprawdę pilnych sytuacjach.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.